Kuiz Logjik i Kriminelit Vrasës

Hot Posts
Fresh Posts

Friday

Test Psikik: Sa e Zhvilluar Eshtë Intuita Juaj?

Test Psikik: Sa e Zhvilluar Eshtë Intuita Juaj?

Shqisa e gjashtë e njeriut i intrigon të gjithë së tepërmi edhe pse ajo është një dukuri irracionale. Të kesh intuitë nuk do të thotë të jesh inteligjent, pasi ajo i kalon caqet e inteligjencës. Buron nga një vend në qenin e njeriut, që s’dihet se ku. 

Inteligjenca dhe intuita lidhen në pikën, se inteligjenca i shërben intuitës për ta shpjeguar atë.

Intuita mund të depërtojë mbi intelektin por qëndron më lart se ai. Tek njeriu ajo ndodh menjëherë, dhe nuk vjen hap pas hapi, apo si diçka që ngacmohet nga shkaqe. Përkufizime të mirëfillta për të nuk ka. Osho thotë se intuita është e panjohshmja. Mistiku nënkupton atë që nuk njihet kurrë, e panjohshmja pra. Intuita në disa kuptime është njësoj si instinkti, në një farë kuptimi ndryshon absolutisht nga instinkti; në një tjetër mënyrë ndryshon absolutisht nga intelekti. Juve do të duhet ta kuptoni këtë pasi tek ju kjo është shumë e hollë. Kjo lloj shqise gjithmonë i është atribuar femrës, duke thënë se kanë një intuitë më të zhvilluar se meshkujt. Kjo ka ardhur si rrjedhojë se atë që kanë shprehur shpesh femrat, kanë rezultuar të vërteta. 

E fjala intuitë zëvendësohet shpesh me fjalën parandjenjë, dhunti, parashikim, etj.

Intuita rezulton të jetë e suksesshme dhe ndaj njerëzit duan ta kenë si shqisë të tillë, për të qenë dhe ata më rezultativ në punët e tyre. Jo vetëm kaq, por individët që kanë intuitë citohen gjithnjë si të mençur, të zgjuar, persona të cilëve u duhet marrë mendimi. Çdo kush na nga ne nëse do përpiqej pak, të përqendrohej më shumë tek vetja, tek ato gjëra që gjithmonë burojnë nga zemra. Tek mendimi i parë i shpejtë i tyre, e jo ta shoqërojnë atë me disa parime e kufizimi se çfarë duhet e çfarë nuk duhet, pasi nuk do quhet më nivel intuitiv por arsyetim logjik i njeriut për të shpënë drejt se të vërtetës. 

Pasi intelekti i njeriut jeton me paragjykime, e kufizime të vazhdueshme ndaj nuk mund të flasim për intuitë por për mendimin e dikujt i cili është në përputhje me realitetin që jetojmë. Pranohet më lehtë nga komuniteti ynë.

Për intuitë të zhvilluar thonë se kanë artistët në përgjithësi, shkencëtarët, matematicienët, por këto nuk janë të ndarë me thikë. Ja disa shembuj: në një nga universitet më të mëdha në Amerikë qëndronte një problemë matematikore e pa zgjidhur prej vitesh. Njëra nga pedagoget kishte gjetur zgjidhjen. Kur e pyetjen se si kishte arritur në përfundim ajo tha se: 

Unë nuk mund të them se si do jem çuar natën dhe e kam hedhur në letër. Mbaj mend nëpër hije që jam zgjuar dhe kam shkruar mbi tavolinë. Po mos të ishte shkrimi im nuk do e kisha besuar që e kam gjetur zgjidhjen. Plot shkrimtarë e kuptojnë se po hedhin një poezi pasi e kanë përfunduar atë, burimin e frymëzimit mund t’ia atribuojnë gjithkund në natyrë, por se nga burojnë gjithë ato fjalë e ndjenja qëndrojnë tjetërkund. 

Të gjithë ne zotërojmë aftësinë e natyrshme për intuitë, mirëpo kushtëzimi social dhe kultura formale shpesh punojnë kundër saj. Intuitë mund të ketë gjithkush, varet kush përpiqet ta vë në pah atë. Le të shohim tashmë përmes testit të mëposhtëm se sa të zhvilluar e keni ju intuitën. Për të filluar testin klikoni më poshtë LUAJ TANI!

Keni Probleme me Gjumin? Ja Video që Ka Ndihmuar 6 Milionë Njerëz të Flenë

Keni Probleme me Gjumin? Ja Video që Ka Ndihmuar 6 Milionë Njerëz të Flejnë

Për tetë orë me radhë, Johnnie Lawson ka filmuar një lumë të qetë që rrjedh në Irlandë. E klikuar më shumë se gjashtë milionë herë, kjo video përdoret tashmë nga shumë spitale në Londër për të shëruar problemet me gjumin.

"Relaxing Nature Sounds" është publikuar për herë të parë më 2 korrik të vitit 2013 dhe në të mund të shohim rrjedhën e qetë të lumit Bonet në Veri-Perëndim të Irlandës, erën që tund gjethet e pemëve dhe mund te dëgjojmë cicërimat e zogjve. Videoja ka ndihmuar shume e shume persona te flenë qetësisht.

I pyetur nga BBC, Johnnie Lowson ka treguar se është kontaktuar nga persona anë e mbanë globit që vuanin nga pagjumësia. Ata e kane falënderuar për ndihmën e madhe që ju ka dhënë. Madje ai ka marrë edhe mesazhe nga persona që shohin videon në Vatikan.

Futja e pak natyre në jetën e njerëzve, duket se po përdoret edhe nga vete mjekët si një terapi relaksuese dhe qetësuese.
Njihni një person që mund të ketë nevojë për këtë video - terapi? 

Kënga Shkencore që Bën Bebet të Lumtura

Kënga Shkencore që Bën Bebet të Lumtura


Një fëmijë që qan është një pamje shqetësuese. Edhe më e vështirë është paaftësia për ta qetësuar pak. Kur peekaboo ju dështon, provoni këtë: një këngë shkencore për të bërë foshnjën të lumtur. "Kënga e lumtur", që u zhvillua në vitin 2016, mund edhe të punojnë për ju. (Shkoni poshtë për të dëgjuar këngën e plotë.) 

Ju do të mendoni se një listë e tërë për të lumturuar fëmijët ekziston në Spotify playlist tashmë ... por me sa duket jo. Caspar Addyman, një ekspert në zhvillimin e fëmijës në Goldsmiths Universitetin të Londrës, dhe Lauren Stewart, një psikolog muzikore në të njëjtin universitet, u kërkuan nga UK prodhuesi i ushqimeve për fëmijë Cow & Portës për të krijuar një "këngë të provuar shkencërisht për të bërë foshnjave të lumtur. " Ata gërmuan në kërkime për të gjetur tingujt e foshnjave si dhe zbuluar, siç është raportuar nga The Conversation, "Dhjetë tingujt më të mirë që përfshinë 'buuu!" (66%), shfryrjen e faqeve (57%), teshtitje (51%), tingujt e kafshëve (23%) dhe të qeshura fëmije (28%). Ne gjithashtu e dimë se foshnjat i përgjigjen më mirë tingujve 'shpërthyes' vokale si 'pa' dhe 'ba "në krahasim me" sonorant 'tingëllon si' la '. " 

Hapi tjetër ishte që të gjendej dikush që e di se si bëhet muzikë. Ekipi thjeshtë ndihmoi kompozitorin Imogen Heap , e cila është edhe një nënë e një 18-muajshe. Heap mori zhurmat e lumtura të mbledhura nga hulumtimi dhe zbatoi disa gjetje më shumë nga hulumtimet e ekipit për të krijuar melodinë e saj. Rezultati është optimist, përmban vokal femrash, është në një çelës të lartë, ka një melodi të thjeshtë dhe të përsëritur, dhe përfshin pajisjet befasuese muzikore si daulle rrotullame. 

Por a bën punë? Pyetni foshnjat. "Ne mblodhëm rreth 20 foshnja në një dhomë dhe luajtëm atë këngë të gjithë së bashku. [...] Kur luajti" Kënga Gëzuar ', fytyrat e fëmijëve u celën, "shkruan Dr. Addyman për biseda. "Ky bit final nuk ishte më shkencori, si teste të shkuar, por ajo patjetër na bindi se kemi pasur një hit në duart tona. Tani kemi një këngë që është edhe e re dhe shumë miqësore për fëmijët, Lauren [Stewart] dhe unë kam studime të tjera të planifikuar. Ne jemi duke planifikuar për të përdorur këngën në një sërë eksperimentesh duke parë se si prindërit e fëmijët e tyre preken për muzikën dhe shpresoj për të parë më shumë në thellësi përgjigjet fiziologjike te foshnjave në muzikën e lumtur. "

E Dini Ju Kush Janë Hiperpoliglotët?

E Dini Ju Kush Janë Hiperpoliglotët?

Ka poliglotë, dhe pastaj ka hiperpoliglotë që janë tepër të rrallë. Hiperpoliglotët janë studiues gjuhësor të jashtëzakonshëm, që posedojnë aftësinë për të zotëruar dhe për të përdorur mbi dhjetë gjuhë.

The Economist intervistoi një hiperpoliglot adoleshent të quajtur Timothy Doner, i cili pretendon se mësoi arabisht në një muaj të vetëm. Doner vëren se duke studiuar frëngjishten, latinishten, dhe greqishten e lashtë mund të ndihmojë dikë t'i kuptojë gjuhët e tjera evropiane më lehtë. Ai gjithashtu thotë se duke dëgjuar muzikë në gjuhë të huaja mund të ndihmojë me shqiptimin.

Pra, çfarë e bën Doner dhe hiperpoliglotët e tjerë aq të rralla? Studimet tregojnë se ata kanë kujtesë jashtëzakonisht të madhe - ata janë në gjendje të ruajnë gjërat në kujtesën e tyre afatgjatë, por edhe ti riprodhojnë ato shpejt.

Mos e Lani Pulën! Ja Pse

Mos e Lani Pulën! Ja Pse

Ekspertët e mjekësisë këshillojnë që mos ta lani pulën e pagatuar, pasi që ajo dyfishon rrezikun e infeksionit bakterial dhe kontaminimit

Qëllimi i këtij rekomandimi të fundit është për të parandaluar përhapjen e baktereve që ekzistojnë në mish.

Në fakt, larja e pulës nuk është problemi kryesor; problemi është se ne po e bëjmë larjen gabim. Shumë përdorues nuk kanë njohuri rreth këtij lloji të helmimit. Një agjenci britanike për standardet e ushqimit kreu një sondazh në internet, sipas të cilit rreth 44% e 4500 njerëzve të anketuar, lanin pulën para gatimit.

Sipas ekspertëve, ambienti krijohet nga pikat e ujit që përhapin camplybacter. Kjo është një baktere e cila përhapet në duar, rroba, enë kuzhine, sipërfaqe dhe pajisje të tjera.

Në një anketë tjetër u gjet se, rreth 280,000 njerëz vuajnë nga kjo baktere në Britani. Shumica e njerëzve të tjerë nuk ishin në dijeni për këtë baktere. Ne kryesisht e marrim këtë baktere nga shpendët dhe kjo është edhe lloji më i zakonshëm i helmimit me ushqim.

Edhe pse simptomat e helmimit zgjasin për rreth një javë, bakteret mund të jenë fatale, veçanërisht për fëmijët më të vogël se 5 vjeç. Simptomat janë diarre, dhimbje barku, lodhje të përgjithshme dhe ethe.

Infeksioni mund të çojë në probleme më afatgjata shëndetësore, të cilat përfshijnë sindromën e zorrëve dhe Guillain Barre.

Çfarë të bëni?

Shmangni larjen e pulës së pagatuar, është mirë ta futni atë menjëherë në ujë për t’u zier dhe sapo të marri valë, t’ia derdhni ujin dhe ta futni në një ujë tjetër. Mbajeni mishin e mbuluar në frigorifer. Vendoseni atë në raftin më të ulët të frigoriferit tuaj, në mënyrë që mishi të mos bie në sendet tjera ushqimore. Kur ta gatuani atë, sigurohuni që e keni gatuar mirë derisa të jetë pjekur mjaftueshëm. Gjatë përgatitjes së mishit, lani të gjitha enët, thikat dhe veglat e tjera së bashku me sipërfaqen ku ishte vendosur pula.

Tani që mësuat si të përgatisni pulën mësoni edhe si ta gatuani atë. Shikoni videon më poshtë: